ЕКОУНІВЕРСИТЕТ
Західноукраїнський національний університет як передовий заклад вищої освіти України на основі ухваленої Стратегії розвитку на 2024-2028 роки активно впроваджує проєкт «Екоуніверситет», направлений на формування екологічного мислення та культури, створення сучасного безпекового середовища, поширення природоорієнтованих, енергозберігаючих технологій.
Для впровадження концепції, структурними підрозділами ЗУНУ розробляються та проводяться систематичні заходи, сформована відповідна інфраструктура для проведення екологічних досліджень, організовано діяльність наукових та проектних груп.
Починаючи з 2018 року ЗУНУ аналізує проведені еколого-орієнтовані заходи в рамках глобального рейтингування університетів UI GreenMetric World University Rankings. У 2021 році ЗУНУ став першим університетом в Україні, що приєднався до глобальної ініціативи з кліматичних змін RACE TO ZERO.
В ЗУНУ функціонує Навчально-науковий центр сталого енергетичного розвитку та кліматичної безпеки й Навчальна лабораторія «Міжнародна студія сталого розвитку» при кафедрі міжнародних відносин та дипломатії. В 2023 році, в рамках проекту «Синергія освітніх, наукових, управлінських та промислових компонентів для управління кліматом та запобігання зміні клімату / CLIMAN» 619119-EPP-1-2020-1-NL-EPPKA2-CBHE-JP за програмою Erasmus+, в університеті створено Центр кліматичного менеджменту.
На демонстраційному полігоні НДВГ «Наука» закладені насадження енергетичних культур, проводяться практичні заняття із питань актуальності відновлюваних джерел енергії.
Налагоджено ефективну співпрацю з органами екологічними спрямування державного та самоврядного рівнів, підприємствами та установами, діяльність яких має вплив на довкілля.
Екологи ЗУНУ взаємодіють з управлінням екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА, Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області, Головним управлінням Держпродслужби в Тернопільській області, Тернопільським обласним лабораторним центром МОЗ України, Тернопільським обласним центром із гідрометеорології, Центром підвищення кваліфікації працівників водного господарства Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державним агентством з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області.
ЗУНУ співпрацює з громадськими організаціями та об’єднаннями екологічного характеру: Міжнародною водною асоціацією, Українським ботанічним товариством, Водною асоціацією України, Українським географічним товариством імені Тараса Шевченка, ГО «SAVE DNIPRO», ГО «Екодія», Українським екологічним клубом «Зелена хвиля», Всеукраїнською екологічною лігою, ГО «Лісові ініціативи і суспільство», МБФ «Екологія. Право. Людина».
Науковці університету є учасниками груп MIT Design of a Post-War, Decentralized, Renewable Energy Powered Drinking Water Supply and Treatment System in Ukraine та Israeli-Ukrainian dialogue restoration.
У складі ННІ інноватики, природокористування та інфраструктури функціонує кафедра екології та охорони здоров’я. Діють лабораторія екологічної безпеки та захисту довкілля, лабораторія хімічного аналізу та досліджень навколишнього середовища, які оснащені сучасним обладнанням та устаткуванням. В рамках співпраці з ГО «SAVE DNIPRO», зокрема проекту «Довкіллєвий марафон», на території ЗУНУ облаштовано дві станції SaveEcoSensor 3.0 для відстеження якості повітря, із відображенням його даних у всеукраїнській екологічній моніторинговій мережі.
В університеті провадиться підготовка здобувачів за освітньо-професійними програмами «Екологічна безпека та охорона навколишнього середовища» (бакалавр) та «Екологія та біоекономіка»(магістр). З метою адаптації здобувачів до практичних умов, крім власних лабораторних баз, активно використовуються інші лабораторії, зокрема: Державної екологічної інспекції в Тернопільській області, Головного управління Держпродслужби в Тернопільській області, Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України, Тернопільського обласного центру із гідрометеорології, Дністровського басейнового управління водних ресурсів Державного агентства водного господарства, ТОВ «Центр безпечності харчових продуктів та середовища життєдіяльності».
РОЗВИТОК БІОЕКОНОМІКИ ТА БІОЕНЕРГЕТИКИ.
Університет розвиває науково-освітні напрями у сфері біотрансформації економіки, запобігання деградації навколишнього середовища, впровадження інструментарію сталого розвитку, еколого-обгрунтованого економічного відновлення, розвитку та поширення технологій відновлюваних джерел енергії.
Науковці ЗУНУ провадять діяльність з популяризації принципів сталості та циркулярності у науковому, громадському та виробничому секторах; реалізації проектів навчання, дослідження, проектної діяльності, підготовки кадрів у сфері екології, біоекономіки та біоенергетики; встановлення зв’язків і розвитку різних форм екологічного виховання студентської молоді, підвищення рівня практичних та теоретичних знань із біоенергетики, біоекономіки, а також екології та охорони природи.
Основними партнерами у сфері біоекономіки та біоенергетики є Біоенергетична асоціація України UA-BIO, Науково-технічний центр «Біоенергія» та ГО «Агенція сталого розвитку «Синергія», спільно з якими реалізовуються узгоджені заходи і проекти.
СТАЛИЙ РОЗВИТОК.
Діяльність ЗУНУ спрямована на досягнення глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року, визначених ООН. Зокрема через:
1. Інтеграцію сталого розвитку (програма включає предмети, що формують знання про екологічну стійкість, раціональне управління ресурсами та вплив людської діяльності на довкілля);
2. Розвиток екологічних компетенцій (здобувачі освоюють навички управління екологічними ризиками, проведення аудиту, використання біотехнологій для вирішення екологічних проблем, що відповідає цілям 6, 7, 13, 14, 15);
3. Дослідження в галузі біотехнологій для сталого сільського господарства, енергетики та охорони екосистем, що відповідає цілям 9, 11, 12);
4. Міждисциплінарний підхід (поєднання екології, економіки, технологій і соціальних наук для досягнення стійкості (цілі 8, 10);
5. Реалізацію знань про глобальну перспектива (ціль 17).
СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ ДОВКІЛЛЯ ЗУНУ.
З вересня 2024 року в ЗУНУ запроваджено елементи системи оцінки якості довкілля на території академічного містечка. Запланована система моніторингу довкілля ЗУНУ включає такі складові: якість повітря та аналіз впливу транспортних засобів і опалюваних систем; вимірювання рівня шуму; якість води (визначення якості питної води водопровідної систем та відкритих поверхневих вод Тернопільського водосховища й річки Серет); якість ґрунту (визначення параметрів та рівня забруднення); біорізноманіття (моніторинг видів флори і фауни на території студенського містечка); дослідження побутових відходів (аналіз складу відходів з поділом на різні групи фракцій: папір, пластик, скло, метал, органіка). Дані моніторингу використовуватимуться для оцінки екологічного стану студентського містечка, виявлення проблемних зон та розробки заходів щодо їх вирішення, розробки планів управління відходами, оптимізації енергозабезпечення, оцінки факторів середовища для якості життя студентів та співробітників університету.
ПРОСТІР ЕКОЛОГІЧНОЇ ПРОСВІТИ У БІБЛІОТЕЦІ ІМЕНІ ЛЕОНІДА КАНІЩЕНКА.
На базі бібліотеки ім. Л. Каніщенка ЗУНУ активно проводяться заходи із збереження й відтворення сприятливого для життя навколишнього природного середовища, здійснення просвітницької діяльності, заходи з охорони природи, раціонального використання природних ресурсів шляхом екологічного виховання молоді, пропаганди відповідних знань серед населення України.
Зокрема, серед заходів екологічного спрямування: лекції, круглі столи «Життя в стилі ЕКО» та еко-ігри «Збережемо довкілля разом» щодо екол проблем; інтелектуальні еко-вікторини «Природа - наш дім, бережімо його!»; еко-квести; екол інформац заходи (інформаційні години) та виховні години «Збереж-ня довкілля – спільна справа»; перегляд екологічних відео-роликів, де розглядаються основні проблеми забруднення довкілля, чим воно обумовлене і які його наслідки. Щороку проводиться еко-тренінг «У гармонії з довкіллям жити!». Екологічне виховання через тренінги дає змогу студентам бути акт учасниками дійства. Тренінг стимулює розвиток логічного та критичного мислення, спонукає до вирішення поставлених проблем креативними способами, розвиває уяву та здатність до передбачення і моделювання ситуації в майбутньому, особливо, якщо це стосується екологічних проблем сучасності.
Проведені заходи сприяють підвищенню екологічної свідомості серед учасників. Молодь має змогу відчути особисту причетність до вирішення суспільно значущих екологічних проблем.
Екологічні заходи не тільки підвищують екологічну обізнаність, але й надихають на активні дії на користь довкілля. Вони показують, що кожен з нас може стати зміною, яку хочемо бачити у світі, починаючи з маленьких кроків у повсякденному житті.
Основним завданням проведених заходів є підвищення свідомості молоді щодо гармонічного існування людини з природою, продовження формування екологічної культури та поняття органічного життя, розширення поняття студентів про довкілля і прищеплення бажання бути у своєму довкіллі турботливим господарем. Тому так важливо поширювати екологічну освіту та свідоме ставлення до довкілля.