Проведено науковий круглий стіл на тему: «Малий бізнес і банки: умови налагодження вигідної співпраці»
Студентським науковим гуртком кафедри банківської справи «Банківський аналітик» 24 квітня 2012 року було проведено науковий круглий стіл на тему: «Малий бізнес і банки: умови налагодження вигідної співпраці».
Розпочала науковий круглий стіл зі вступним словом голова студентського наукового гуртка Юлія Якименко, зазначивши актуальність тематики обговорення, а також представила гостей засідання, серед яких – Р.В. Ковальчук, старший менеджер з обслуговування корпоративних клієнтів Приватбанку, Т.О. Зелінський, провідний економіст відділу обслуговування юридичних осіб АТ Укрексімбанку, куратор гуртка В.Я. Рудан та стажист-дослідник кафедри банківської справи Л.О. Матлага.
Із ґрунтовними доповідями відповідно до теми круглого столу виступили учасники студентського наукового гуртка «Банківський аналітик».
Відтак, студентка групи ФБС-24 Христина Скоморівська виступила із доповіддю на тему: "Питання співпраці малого бізнесу і банків в сучасних умовах", у якій було зазначено, що за сучасних умов пріоритетним шляхом подолання перешкод в діяльності підприємств малого бізнесу є посилення ролі кредитних відносин як засобу стимулювання розвитку виробництва. Проаналізовано програми та умови, які банки розробляють для кредитування суб`єктів малого підприємництва та обґрунтовано напрями, в межах яких банківські установи повинні налагоджувати роботу з ними.
Про проблеми та перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні розповіла у своїй доповіді студентка групи ФБС–42 Мар`яна Філь, проаналізувавши статистичні дані, відповідно до яких відбувається звуження позицій малих підприємств у сфері виробництва. У зв`язку з цим, особливої уваги набуває питання доступності кредитних ресурсів банківських установ, що виступають регулятором успішного функціонування суб`єктів малого підприємництва. Крім того, доповідач відмітила заходи, необхідні для вирішення проблем розвитку підприємництва в Україні.
Студентка групи ФБС-23 Анастасія Шкатулка в доповіді на тему: «Міжнародний досвід кредитування малого бізнесу» проаналізувала досвід зарубіжних країн в мікрокредитуванні. Зокрема, було зазначено, що доцільно використати досвід США в практиці розробки мікропрограм як окремо для кожного регіону, так і в Україні загалом. Було розглянуто й систему пільгового кредитування, що використовується в Німеччині, особливості функціонування Товариства взаємного гарантування Іспанії, практику надання пільгових довгострокових позик в Італії та особливості мікрокредитування в інших країнах Західної Європи. Завершуючи свою доповідь, Анастасія Шкатула праналізувала поширення трьохрівневої структури фінансового сектору.
Заслухавши доповіді, члени гуртка та всі присутні взяли активну участь в обговоренні тематики наукового круглого столу.
Віталій Іолтуховський, студент групи ФБС-42, зазначив, що в економіці провідних країн світу підприємства створюють близько 60% ВВП, що дає поштовх для розширення кредитування малого бізнесу. На вітчизняному ж ринку існує незначна кількість суб`єктів підприємництва і такою ж є їхня частка в утворенні ВВП, тому банки підтримують переважно торгівельні мережі, оскільки співпраця з ними є більш вигідною.
Анастасія Шкатула, студентка групи ФБС-23 звернула увагу на зарубіжний досвід, підкресливши, що держава разом зі створенням підприємств повинна створити й апарат, який мінімізував би ризики.
Л.О. Матлага, стажист-дослідник кафедри банківської справи, відмітила необхідність в створенні державою необхідних умов, які б стимулювали розвиток малого підприємництва, а також зазначила важливість видання відповідних законодавчих актів для забезпечення ефективного функціонування суб`єктів малого підприємництва, що стимулюватиме банки збільшувати обсяги їх кредитування.
Визначив проблеми, що супроводжують співпрацю малого бізнесу і банків, куратор наукового гуртка, викладач В.Я. Рудан. Зокрема, відмітив неефективність функціонування Українського фонду підтримки підприємців, функцією якого мало б бути надання гарантій під банківське мікрокредитування, а також відзначив значне податкове навантаження на малі підприємства, закцентував увагу на відсутності статистки про діяльність малого бізнесу, що, на його думку, значно впливає на показники кредитування в Україні.
Т.О. Зелінський виокремив умови кредитування малого бізнесу, серед яких основними складовими виступають застава, фінансова звітність, дані про оборотність коштів, вказавши, водночас, на складність їх дотримання, адже часто об`єкти кредитування не відповідають банківським умовам або ж банки часто оцінюють допоміжні фактори (постачальників, сезонність, попит), що впливає на складність для суб`єктів малого підприємництва в отриманні кредиту. Як вихід із зазначеної ситуації, Т.О. Зелінський запропонував вдосконалити податкове законодавство, що, в підсумку, вплине й на показники кредитування.
Р.В. Ковальчук, проінформував присутніх, щодо старту програми від Приватбанку «Кредит на бізнес» для фізичних осіб які лише розпочинають свою справу і мають статутний капітал більше 30%, у відповідності до умов якого процентна ставка встановлена на рівні 28% річних на максимальну суму 200 тисяч без застави на основі кредитної історії, а термін погашення становитеме від 6-12 місяців. Також відзначив, що заходи держави, здебільшого, спрямовані на ухвалення та видачу законів, які враховують лише потреби та інтереси великих підприємств.
Андрій Бобанич, студент групи БСм-51, відмітив, що великий бізнес є експортно-орієнтованим і це позитивний фактор для економіки, однак існують не реалізовані методи підняття його ефективності, а саме перехід на продаж готових товарів, що, водночас, вимагає певних фінансових затрат. Відтак, малий бізнес є кращим для економіки загалом, оскільки є більш еластичним. Зокрема, за рахунок менших управлінських витрат, більшого контролю та розподілу обов`язків існує можливість швидше перелаштуватися під відповідний економічний стан чи попит споживачів.
Підсумувала обговорення наукового круглого столу Голова студентського наукового гуртка «Банківський аналітик» Якименко Юлія, висловивши подяку доповідачам за змістовні доповіді та представникам банків за активну участь в обговоренні піднятих питань.