Відбувся науковий семінар «Геополітична роль країн BRICS та їх вплив на реструктуризацію світового фінансового середовища»
Кафедрою міжнародних фінансів ТНЕУ 26 квітня 2012 року проведено науковий семінар «Геополітична роль країн BRICS та їх вплив на реструктуризацію світового фінансового середовища».
У роботі наукового семінару активну участь взяли студенти першого, другого, третього та четвертого курсів УНЕФ, декан факультету Юрій Іванович Гайда, професорсько-викладацький колектив кафедри міжнародних фінансів.
Із вступним словом виступив декан Україно-німецького економічного факультету Юрій Іванович Гайда, привітавши усіх учасників семінару та відзначивши важливу роль і значення країн BRICS у сучасному світовому економічному розвитку.
Наталія Ярославівна Кравчук, к.е.н., доцент кафедри міжнародних фінансів, у своїй доповіді акцентувала увагу на проблемі впливу глобальної фінансово-економічної кризи на розвиток країн BRICS.
Під час роботи семінару виступила к.е.н., доцент кафедри міжнародних фінансів Зварич Ірина Ярославівна із доповіддю на тему: «Проблеми Індії на шляху модернізації». Доповідачем було висвітлено актуальні питання соціально-економічного розвитку Індії.
У ході засідання було заслухано вісім ґрунтовних доповідей студентів Україно-німецького економічного факультету. Зокрема, із доповіддю «Валютне регулювання в країнах БРІКС» виступив студент 4 курсу Василь Паук. У доповіді було розкрито сутність, призначення та види валютного регулювання, розглянуто його особливості в окремих країнах BRICS та висвітлено спільні риси і відмінності у реалізації валютної політики в даних країнах.
Студентка групи МЕНМФ-41 Вікторія Гомотюк презентувала доповідь на тему: «Китай як «наддержава»», у якій проаналізувала проблеми, з якими в умовах світової економічної кризи зіткнулася Китайська Народна Республіка, висвітлила успіхи країни у подоланні труднощів, окреслила можливі перспективи її розвитку.
У доповіді «Перспективи юаню в якості нової світової валюти» студенткою 4 курсу Іриною Гарасівкою було розглянуто структуру світових золотовалютних резервів і визначено питому вагу, яку у них займає китайська валюта. Доповідач акцентувала увагу на тому, що інтенсивна інтеграція Китаю в міжнародну економіку та фінансову систему за умови розгортання процесів фрагментації глобального простору та глобальних систем уже в середньостроковій перспективі створить передумови для перетворення юаня в міжнародну резервну валюту. При цьому, як зазначила Ірина, позиції ж євро як резервної валюти можуть залишитися незмінними, зважаючи на потужність європейської економіки та її роль у розвитку міжнародної фінансової системи.
З доповіддю «BRICS: Російська федерація та проблеми «голландської хвороби»» виступив студент групи МЕНМП-41 Віталій Сергійчук, який відмітив, що економіка Росії потерпає від «голландської хвороби», підкреслюючи, що наявність великих запасів мінеральної сировини значною мірою перешкоджає країні здійснити кардинальну модернізацією виробництва й поставити безнадійно застарілу економіку на «сучасні рейки».
Студенткою першого курсу УНЕФ Вітою Купець в рамках доповіді «Виробництво ГМ-продукції у Бразилії» здійснено оцінку наслідків масштабного вирощування ГМ-культур у Бразилії.
Доповіді студентів Тетяни Овсієнко, Олесі Гички та Юрія Товтина були присвячені проблемам суперечностей в межах BRICS та аналізу міжнародної торгівлі України із державами даної групи.
Представивши свої роботи, доповідачі відповідали на численні запитання, вели активну дискусію з присутніми щодо проблематики семінару.
Як результат проведення наукового семінару, було визначено, що країни BRICS на сьогодні є найбільш перспективними у світі країнами щодо потенціалу розвитку економіки. Ці країни перестали бути джерелом дешевої робочої сили і природних ресурсів, тепер керівники світових компаній сприймають країни BRICS як найбільший новий ринок збуту. У цих країнах створено умови для розвитку економіки через реалізацію кількох напрямів: реформи, проведені задля розвитку ринку країни і посилення її привабливості для великих інвесторів; достатня кількість сільського населення, тобто потенційних споживачів, що поступово дедалі більше починають цікавитися новою продукцією; вільний ринок та майже повна відсутність конкуренції серед великих компаній; дешева інфраструктура. Сукупність цих факторів, а також швидке зростання й прогресуючі обсяги ринку заохочують великі корпорації та роблять ринки країн BRICS привабливими для міжнародних інвестицій.