» » Науковці університету відзначили річницю Чортківської офензиви Галицької Армії

Науковці університету відзначили річницю Чортківської офензиви Галицької Армії

Дата: 15-06-2018, 19:23 | Автор: Відділ інформації та зв'язків з громадськістю

 У Чортківському навчально-науковому інституті підприємництва і бізнесу ТНЕУ відбувся захід, приурочений відзначенню річниці Чортківської офензиви Галицької Армії. Це одна із найбільш значимих і, водночас, одна із маловідомих для широкого загалу сторінок історії боротьби українців за власну незалежну державу.
 
Організатором заходу виступила кандидат історичних наук, старший викладач Давидовська Г. І., яка у вступному слові зазначила, що Чортківська Офензива Галицької Армії (іншими словами Чортківський наступ) або Червнева офензива, здійснена в період з 7 по 28 червня 1919 року, була однією з найуспішніших наступальних операцій, що їх Галицька армія здійснила під час Українсько-польської війни в Галичині 1918-1919 років.
 
Лише втручання міжнародних чинників та брак матеріально-технічного забезпечення врятував супротивника від воєнної поразки.  Ведена слабими силами, Чортківська офензива не могла досягти стратегічних успіхів. Проте перемоги  Галицької Армії над численнішим і краще озброєним супротивником в котрий раз надали доказ справжньої військової звитяги, любові до Батьківщини та жертовності української народу у його прагненні бути єдиним господарем на власній землі.
 
Директор, кандидат економічних наук, доцент Кульчицька Н.Є. підкреслила, що про Чортківську офензиву треба знати і пам’ятати. «Чортківська офензива для жителів нашого міста – це своєрідна візитівка у підручнику  з історії. Звістка про перемогу Галицької Армії під Чортковом огорнуло українців Галичини суспільним піднесенням, що надихало рідне військо на подальші перемоги, що ця славна подія показала світові, яким сильним і духовно стійким є українське військо. То й не випадково далекий червень 1919-го навіки закарбувався не лише в абстрактній книзі нашого минулого, а й на сторінках шкільних і університетських підручників з історії. Отож, молоде покоління вивчає про Чортківську офензиву. Це особливо повинно тішити мешканців Чорткова і району, адже майже століття тому тут, на наших рідних просторах, велися визвольні бої за свободу, віру і справедливість», – зазначила Надія Євстахівна. 
 
У ході заходу студенти Вовчко Галина, Галушка Тарас, Гаврилюк Тетяна розповіли про основні етапи Чортківської офензиви: передумови операції, початок операції, хід операції.
 
Підсумував роботу учасників заходу запрошений гість – кандидат історичних наук, доцент Я. І. Дзісяк. Ярослав Ігорович зауважив, що сам факт існування Галицької Армії мав велике історичне значення. Вона відновила на західних українських землях традицію визвольних змагань і передала її народним масам. Хоч Галицька Армія програла війну з Польщею, але вціліла й розпочала другу війну з більшовиками, що свідчить про її велику політичну зрілість, моральну та бойову силу. Не було б Чорткова, не було б сил на ту самопожертву, що її віддала Галицька Армія в подальшій боротьбі. У цьому історичне значення Чортківського пролому.
 
Наприкінці присутні переглянули уривок з першого в Україні документального фільму, який зняли з використанням найсучасніших технологій «Легіон. Хроніка Галицької Армії 1918-1919 р.».
 
Дивлячись з-за лаштунків ХХІ століття на минуле, стає зрозумілим, що Чортківська офензива була для України не поразкою, а великою перемогою, за що кожен із нас повинен завдячити звитяжним і волелюбним воїнам Галицької Армії, яким належить велика ключова роль у формуванні народного Руху Опору і частка нинішньої свободи, вибореної гіркою, але священною ціною, адже для справжнього патріота найбільша честь – це віддати життя за Вітчизну!