Понад тридцять років тому в ЗУНУ створено осередок Товариства української мови
У новий 1989/1990 навчальний рік Тернопільський фінансово-економічний інститут увійшов під новою назвою - Тернопільський інститут народного господарства.
Наприкінці 80-х років українське суспільство, перебувало на порозі корінних змін у політиці, економіці та ідеології, змін, які ознаменували якісно новий етап – становлення незалежної Української держави.
Завдяки політиці «перебудови», «гласності» люди долали стереотипи й догми, які формувалися десятиліттями, отримали право на об’єктивну інформацію, могли вільно висловлювати власні думки.
Однією з особливостей цього періоду стає боротьба за відродження та утвердження української мови. Так на початку 1989 року в Києві було створено Товариство української мови ім. Т. Шевченка - суспільно-громадська організація, яка мала на меті відродити й утвердити українську мову в Україні й серед українців зарубіжжя.
Передові, критично мислячі викладачі та студенти, усвідомлюючи абсурдність і приреченість тоталітарної системи, щораз частіше звертали погляди до національних глибин: історії, культури, мови, ставали активними поборниками національно-державного відродження України, демократизації інституту, дерусифікації всіх сфер його життя.
Активним учасником процесу дерусифікації став інститутський осередок Товариства української мови ім. Т. Шевченка. Його установчі збори відбулися 23 листопада 1989 р. з участю понад 70 викладачів, співробітників та студентів ТІНГ, а також представників обласної ради ТУМ О. М. Германа, О. М. Голяченка, І. П. Герети. Збори одноголосно прийняли ухвалу про створення осередку ТУМ ім. Т. Шевченка, який очолив енергійний та ініціативний доцент кафедри філософії А. Г. Камінський. Було обрано раду Товариства в складі 13 осіб. До неї, крім А. Г. Камінського, увійшли доценти В. П. Юріїв, В. В. Турів, Н. Р. Москаль, З. М. Матисякевич, Р. М. Матейко та ін. Кожний з них відповідав за один із напрямів національно-духовного відродження. Наприклад, доценти Р. М. Матейко та В. П. Юріїв отримали завдання домогтися введення в навчальні плани інституту курсів «Історія України» та «Історія української культури».
12 лютого 1990 р., відповідно до Закону УРСР «Про мови в Українській РСР», постанови конференції трудового колективу ТІНГ від 28 грудня 1989 р. та на виконання наказу Мінвузу УРСР № 5 від 9 січня 1990 р., видано наказ ректора № 42 «Про впровадження Закону УРСР «Про мови в Українській РСР», за яким викладання всіх дисциплін для студентів інституту з 1 вересня 1990 р. мало проводитися лише українською мовою. Також до 1 червня 1990 р. необхідно було здійснити перехід на ведення українською мовою діловодства, засідань усіх органів та організацій інституту, зборів, виховних заходів тощо.
Таким чином, незважаючи на складні умови, колектив нашого закладу вищої освіти демонстрував свою активну громадянську позицію.