У ЗУНУ обговорили проблему гендерно зумовленого насильства
Західноукраїнський національний університет став майданчиком для обговорення важливих питань, пов’язаних із протидією гендерно зумовленому насильству.
Острівець Прогресильності ЗУНУ (проєкт-ініціатива ГО «Прогресильні», координатор Оксана Тулай) у співпраці із навчальною лабораторією «Міжнародна студія сталого розвитку» кафедри міжнародних відносин та дипломатії навчально-наукового інституту міжнародних відносин ім. Б. Д. Гаврилишина (координатор Наталія Карпишин) провели комплекс заходів, приурочених Міжнародному дню боротьби з насильством щодо жінок. Цей день, який Генеральною Асамблеєю ООН оголосила 25 листопада, є не лише нагадуванням про трагедії, до яких може призвести насильство, але й викликом до дії. Він покликаний привернути увагу широкої громадськості до проблеми гендерно зумовленого насильства.
У межах проєкту «Дипломатія та міжнародне співробітництво» відбулася зустріч із експерткою з гендерних питань Катериною Задоєнко «Гендерна (не)рівність в умовах війни. Чому?!». Під час розмови спікерка зазначила, що насильство щодо жінок залишається одним із найпоширеніших порушень прав людини у світі. За оцінками, щорічно в Україні стає жертвами насильства близько 1,1 мільйона осіб, і серед них 90% – жінки. Важливо враховувати, що ці цифри є приблизними, оскільки багато постраждалих не звертаються за допомогою або взагалі вважають насильство нормою.
Під час повномасштабного вторгнення росії проти України було виявлено, що громадяни України можуть єднатися та спільно протистояти навіть найскладнішим випробуванням. У новому українському суспільстві не повинно існувати місця для домашнього насильства. Зараз настав час об'єднатися для боротьби з цим явищем та впевнено робити кроки у цьому напрямі.
Учасники зустрічі дізналися, що в Україні реалізовано низку ініціатив щодо запобігання та протидії домашньому насильству, і одним із ключових документів є Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», який був прийнятий Верховною Радою України у грудні 2017 року і набрав чинності з 1 січня 2018 року. Цей Закон передбачає широкий спектр заходів щодо запобігання, виявлення та протидії домашньому насильству. Жертвам домашнього насильства надається правова, психологічна та медична допомога. Закон також передбачає взаємодію різних органів та служб для ефективної координації дій. Прийняття цього закону є важливим кроком для створення ефективного механізму протидії домашньому насильству в Україні, а також для захисту прав і безпеки осіб, що перебувають у сімейних відносинах
Катерина Задоєнко звернула увагу на те, що у кожній країні конкретні правові акти можуть відрізнятися, але зазвичай їх створюють так, щоб вони відповідали міжнародним стандартам та враховували конкретні потреби й особливості суспільства. Першим міжнародним правовим інструментом, спрямованим на вирішення проблеми насильства щодо жінок та домашнього насильства стала Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція), прийнятим Радою Європи у 2011 році. Офіційно вона набрала чинності у 2014 році. Конвенція визнає цю проблему як форму дискримінації та порушення прав людини, а її ратифікація та виконання країнами є важливим кроком у забезпеченні безпеки та захисту жінок від насильства.
Розмовляли про те, що 25 листопада у світі відзначається Міжнародний день боротьби з насильством проти жінок і саме цей день є початком всесвітньої акції «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства». Такий тривалий період акції обраний не випадково, адже її завершення припадає на 10 грудня, коли світ відзначає Міжнародний день прав людини. Кампанія була започаткована активісками першого Жіночого інституту глобального лідерства у 1991 році. На підтримку цієї ініціативи оголошено акцію генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, який закликав до 2030 року припинити вчинення насильства проти жінок
З метою привернення уваги до проблеми насильством щодо жінок в межах комплексу заходів студенти освітньої програми «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» провели тематичну презентацію та фотомоб «НЕРІВНІСТЬ! НЕПОВАГА! НЕБЕЗПЕКА!».
Посилання на фотомоб на платформі Ютуб – https://youtu.be/ypG-Sa8kONI?feature=shared