Зустріч із Патріаршим дияконом - Епіфанієм Кам’яновичем
Нещодавно на соціально-гуманітарному факультеті Західноукраїнського національного університету відбулася лекція Патріаршого диякона Епіфанія Кам’яновича «Свята Христова Велика Церква і Вселенський Патріарх Варфоломій: історичні та зовнішньополітичні аспекти», модератором якої виступила дипломат, кандидат політичних наук, перший секретар Другого європейського департаменту МЗС – Людмила Недільська.
З нетерпінням очікували викладачі і студенти можливість спілкування із представником Патріаршого двору, українцем, патріотом, випускником Богословського факультету Фесалонікійського університету імені Арістотеля, який має символічне церковне ім’я - Епіфаній. Ця духовна єдність встановилася одразу, з перших секунд початку зустрічі.
Піднесена духовна атмосфера панувала в душах і серцях присутніх. Знаково, що зустріч розпочалася із вітального слова генерального консула України в Стамбулі – Романа Недільського. Пан Роман наголосив на історичному значенні для України багатогранної діяльності Вселенського Патріарха Варфоломія. Вселенський Патріарх безмежно та однозначно підтримує Україну після початку повномасштабного вторгнення росії, представники Вселенського Патріархату входять до складу групи радників Глав держав з обговорення Формули миру президента Володимира Зеленського, яка є дієвим та справедливим механізмом відновлення миру в Україні. Надання Вселенським Патріархатом Томоса про автокефалію Українській Церкві є серед найважливіших подій для України за роки її незалежності. Новостворена Помісна Православна Церква, 15-та серед автокефальних православних церков, розпочала свій новітній шлях на тлі значного супротиву з боку росії.
Як і колись, коли Україна здобула свою державність, так і сьогодні, участь кожного на своєму фронті є надзвичайно важливою. Ми є свідками творення і зміцнення нашої ідентичності, нашого майбутнього, нашої Перемоги. Ми – єдині, і у цьому наша сила. Особлива роль сьогодні у дипломатів, а присутність на онлайн-лекції дружин українських дипломатів вкотре переконує нас у цьому.
Декан соціально-гуманітарного факультету Західноукраїнського національного університету Оксана Гомотюк відзначила важливу роль духовного ядра у взаємодії із студентами, підкресливши, що наша молодь зростає на високих духовних цінностях, а українська освіта будує свій фундамент на міцній духовній основі. Християнські традиції є давні в українській історії, завжди виховання вибудовувалося на релігійних та національних засадах. Розквіт Української держави, її освіти, культури відбувався у тісному тандемі Церкви та держави.
Чудова модерація пані Людмили Недільської налаштувала присутніх на особливий лад, відкривши ті глибинні джерела української ментальності, які завжди були визначальними в найскладніших життєвих обставинах.
Грунтовна лекція Патріаршого диякона Епіфанія, вибудована на широкій джерельній базі, кожне питання якої може слугувати предметом наступних наукових досліджень, була сповнена глибокими міркуваннями про багатогранну діяльність Вселенського Патріарха, його дій та ініціатив, а думка про те, що, коли життя сповнене любові, світ стає кращим – знайшла відгук в багатьох присутніх і спонукала до роздумів. Лектор налаштував на міркування про багатовимірність всесвіту, його залежність від суб’єктивного, волі людини, моральних засад суспільств, моральних критеріїв оцінки науково-технічного процесу, інформаційних революцій тощо, переконавши присутніх, що Церква є живим організмом, чутливим до реалій людського буття. Екскурс у минуле підкреслив, що церква завжди була фундаментом свободи, гідності, правди. Попри зміну історичних епох, форм комунікацій із суспільством та державою, церква залишається духовним провідником для людей.
Вселенський патріархат має багату історію, свої особливості та традиції. Але його першоосновою незмінно залишається вираз глибокої поваги до усього живого, до взаємності, що веде до єдності. «Якщо ти хочеш зробити гріх – йди і посади дерево». Слова розповіді про Патріарха, проникнені Божою мудрістю, допомагали не просто почути відповідь на те, що тебе хвилює, а й усвідомити глибинні засади свого життя, а тому знаходили відгук в усіх присутніх на зустрічі. Молодь змогла відчути той світовий масштаб дій, який здійснюється Вселенським Патріархом, а особливо, того, що стосується війни в Україні. «Патріарх, який будує мости», «Зелений Патріарх», «Екуменічний діалог патріарха» - це далеко неповний перелік ключових тез онлайн-розмови. Важливим є те, що сьогодні Патріарх є вагомою підтримкою України у цей надскладний час війни.
Лекція пройшла на одному диханні. Активно студентська молодь спілкувалася із Патріаршим дияконом Епіфанієм. Студентів цікавили проблеми національної церкви, процес визнання УПЦ світовою спільнотою, і її взаємодія з іншими православними церквами. Чимало питань стосувалися шляхів співпраці церкви і держави.
Особливим моментом став подарунок книги про життя і діяльність Вселенського Патріарха для бібліотеки Західноукраїнського національного університету. Ця лекція залишилася у серцях та закарбується у пам’яті як світла подія. «Ми віримо в те, що з мудрістю і терпінням пройдемо свій шлях, загартуємо дух та зміцнимося у вірі».
Щиро дякуємо Патріаршому Диякону Епіфанію за те, що, незважаючи на щільний графік, знайшов час, аби поділитися з нами своєю мудрістю та досвідом, за нові знання та цікаві факти. Адже в наш час, сповнений викликів, вкрай необхідні настанови для молодого покоління. Сподіваємося на подальшу плідну співпрацю!