» » Науковий диспут: "Заощадження у контексті інфляційних процесів: оцінка ризиків і планування бюджетів»

Науковий диспут: "Заощадження у контексті інфляційних процесів: оцінка ризиків і планування бюджетів»

Дата: 31-10-2024, 16:44 | Автор: Відділ інформації та зв'язків з громадськістю

 30 жовтня 2024 року за ініціативи кафедри фінансів ім. С.І. Юрія у Західноукраїнському національному університеті, у межах Всеукраїнського тижня заощаджень, відбувся науковий диспут на тему «Заощадження у контексті інфляційних процесів: оцінка ризиків і планування бюджетів», організований студентами групи ФФ-21 факультету фінансів та обліку за підтримки викладачів кафедри фінансів ім. С.І. Юрія.

Модератором диспуту виступила Тетяна Лушней, яка у вступному слові відзначила важливість такого наукового заходу як засобу покращення розуміння студентами і майбутніми фінансистами динаміки макроекономічних та інфляційних процесів, а також наголосила на ролі заощаджень як ключового чинника економічного зростання і підвищення добробуту населення. Крім того, оцінка інфляційних ризиків є вагомим чинником ефективності планування особистих бюджетів, що значною мірою залежить від рівня фінансової грамотності.

Основні спікери наукового диспуту зосередили свою увагу на актуальних аспектах взаємозв’язку інфляційних процесів, заощаджень та фінансових ризиків при плануванні бюджетів:

 Тетяна Шевчишин у виступі на тему «Взаємозв’язок між рівнем заощаджень і інфляцією на прикладі досвіту різних країн» проаналізувала вплив інфляції на заощадження, використовуючи досвід США, Польщі та Венесуели, а також з урахуванням класичних економічних теорій провела дослідження як економічна стабільність та інфляція формують поведінку населення щодо заощаджень.

Тетяна Лушней виступила з доповіддю на тему «Заощадження та інфляційні очікування: як накопичення грошей змінює споживчу поведінку», в якій розглянула вплив інфляційних очікувань на прийняття населенням фінансових рішень щодо заощаджень і планування особистих бюджетів, а також обгрунтувала практичні рекомендації щодо адаптації особистого бюджету в умовах зростаючих інфляційних ризиків, враховуючи досвід інших країн та сучасні тенденції в Україні, де інфляційні процеси мають тенденцію до наростання.

Марія Бесащук доповіла на тему «Економічні наслідки прихованої інфляції для домогосподарств: примусові заощадження», розглянувши економічні наслідки прихованої інфляції для населення, зокрема, особливості її впливу на щоденні витрати та накопичення коштів. Особлива увага була приділена примусовим заощадженням, для ілюстрації впливу яких на домогосподарства було проаналізовано досвід ряду країн, в яких прихована інфляція суттєво вплинула на економічне життя суспільства.

Анастасія Тимошик у виступі «Вплив високого рівня заощаджень на виникнення дефляції» на основі досвіду Великої депресії 1930-х років у США та "втраченого десятиліття" в Японії проаналізувала вплив високого рівня заощаджень на розвиток дефляційних процесів в економіці, а також підкреслила важливість оцінки ризиків виникнення дефляційної пастки.

Софія Копач у доповіді  «Заощадження в умовах інфляції: ризики і можливості для населення» розглянула вплив інфляції на заощадження домогосподарств, оцінюючи ризики знецінення коштів, валютні коливання та інвестиційну невизначеність, а також запропонувала ідеї щодо інвестування в активи, які зберігають вартість, окресливши поради щодо розподілу ризиків і вибору ефективних фінансових інструментів.

Юлія Калюжна у своєму виступі на тему «Нові види інфляції: скімпфляція і шрінкфляція» охарактеризувала нові підходи до визначення певних видів інфляції, пов’язаної із сучасними особливостями поведінки виробників на ринку щодо зниження ними кількості, об'єму, ваги або якості товару, що має безпосередній вплив на динаміку заощаджень і добробут домогосподарств.

Софія Мандебура запропонувала доповідь на тему «Фіскальна політика та заощадження: як урядові заходи регулюють інфляційний тиск через стимулювання або обмеження заощаджень», в якій розглянула роль фіскальної політики у регулюванні заощаджень і контролі інфляції, окреслила типи фіскальної політики, інструменти регулювання та їхній вплив на інфляцію, акцентуючи увагу на важливості балансу між стимулюванням і обмеженням заощаджень для економічної стабільності.

Юлія Огородник у виступі на тему «Грошова реформа в Україні та її наслідки для заощаджень: економічна ситуація та інфляція» проаналізувала макроекономічні аспекти грошової реформи в Україні 1996 року та її наслідки для заощаджень населення в умовах подальшої високої інфляції, оцінивши реакцію домогосподарств на інфляційні процеси і падіння купівельної спроможності гривні у контексті заощаджень та планування особистих бюджетів.

Усі виступи супроводжувались численними запитаннями та жвавою дискусією, характеризуючи високий рівень актуальності теми диспуту та значний інтерес присутніх до проблематики інфляції та її впливу на економіку загалом та заощадження зокрема, особливо з урахуванням тих аспектів економічного розвитку, які пов’язані із воєнним станом, що визначає необхідність підвищення фінансової обізнаності молоді та розуміння всіх аспектів безпечного поводження з грошима.

Стаємо фінансово грамотними разом!