ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Психосоціальні ресурси особистісного та соціального розвитку в епоху глобалізації»
Вже традиційно, у переддень святкувань Дня працівника соціальної сфери України у стінах соціально-гуманітарного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Психосоціальні ресурси особистісного та соціального розвитку в епоху глобалізації», організована кафедрою психології та соціальної роботи. У конференції взяли участь більше 200 учасників, представники 22 провідних закордонних університетів з 13 країн світу (США, Канада, Німеччина, Італія, Ізраїль, Словацька Республіка, Чехія, Литва, Польща, Туреччина, Таїланд, Україна).
Прикметною особливістю цьогорічної конференції є потужне представлення ключових секторів державної економіки і політики в особі керівників регіональних представництв і відділень. Серед запрошених – керівники регіонального представництва Асоціації сектору безпеки і оборони України, національної служби посередництва і примирення в Тернопільській області, Державної служби з питань праці, директор Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, представники як з Тернопільської обласної військової адміністрації, зокрема, з питань ветеранської політики, так і високо рангові у військовому званні представники Пенітенціарної академії України, Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, представники громадських організацій, Ліги соціальних працівників України, Української академії медіації, «Ветерани Чорнобиля», духовенство.
Також учасниками конференції стали делегати від провідних вітчизняних науково-дослідницьких організацій та установ: Інститут соціальної та політичної психології НАПН України, Український науково-методичний центр практичної психології та соціальної роботи НАПН України, університетів з усіх областей України, практики з різних сфер життєдіяльності.
Міжнародну конференцію відкрила ректор Західноукраїнського національного університету Оксана Десятнюк. Вона задала чіткий тон україноцентризму конференції, відзначила високий професіоналізм представників кафедри психології та соціальної роботи, а також вручила організаторам конференції грамоти і запросила усіх присутніх до конструктивної наукової полеміки, обміну досвідом, розширення кола потенційної партнерської співпраці й горизонтів власної свідомості.
Щирі привітальні слова і конкретні пропозиції з актуальних проблем ресурсології учасники конференції почули від декана соціально-гуманітарного факультету проф. Оксани Гомотюк, професора, проректора з науково дослідної роботи Коледжу прикладної психології в місті Терезін (Республіка Чехія) Патріка Матурканіча, психотерапевта, директора навчальних програм Ізраїльської коаліції по роботі з травмою (Ізраїль) Олександра Гершанова, професора кафедри консультативної психології та керівника центру консультування студентів Стамбульського університету Ібн Халдуна (Турецька Республіка, м. Стамбул) Сефи Булута.
На нових викликах, пов’язаних з війною, акцентував увагу Голова Національної соціальної сервісної служби України Василь Луцик. Заступниця керівника Відділення національної служби посередництва і примирення Світлана Запара наголошувала на важливості соціального діалогу та розвитку нових моделей медіації. Водночас керівник регіонального представництва Асоціації сектору безпеки і оборони України Петро Гурняк розповів присутнім про особливості організації роботи із пошуку зниклих безвісти. На масштабності запиту до психологів, соціальних працівників, пов’язаного з впровадженням новітніх психокорекційних програм з реінтеграції засуджених та проблем військовополонених наголосила полковник внутрішньої служби, начальник кафедри психології Пенітенціарної академії України (м. Чернігів) Оксана Мірошниченко.
Присутність на конференції військових ЗСУ, представників силових структур дала змогу викристалізувати злободенні проблеми сучасного стану українського суспільства (генерал-майор Олег Хайрулін), окреслити шляхи розв’язання наболілих проблем, зокрема протидії інформаційним інтервенціям московських спецслужб, створення ефективних механізмів українського громадянського суспільства (Володимир Колодзінський, голова Всеукраїнської ГО «Блок патріотичних сил», ветеран російсько-української війни, Григорій Крук), що, своєю чергою, дало змогу окреслити як напрямки майбутньої роботи, так і налагодити тісні контакти зацікавлених осіб задля розв’язання піднятих нагальних проблем українського суспільства. Визнанням вагомості внеску колективу кафедри психології і соціальної роботи ЗУНУ у розв’язанні актуальних потреб військовиків стало оприлюднення змісту офіційної подяки начальника Тернопільського ОМТЦК та СП підполковника Максима Кавчака за плідну співпрацю, високий професіоналізм, активну наукову та волонтерську роботу.
Приємно зазначити, що Директор департаменту соціального захисту населення в Тернопільській області Оксана Смолій (колишня випускниця кафедри психології та соціальної роботи ЗУНУ) відмітила високу гостроту тематики конференції і плідність співпраці навчального закладу та органів соціального захисту. Прикметно, що багато виступаючих були з різних країн світу, а серед них – колишні випускники кафедри, які сьогодні лобіюють інтереси України і є яскравим свідченням високого професіоналізму українців.
Змістові концентри Міжнародної конференції стосувалися роботи п’яти актуальних наукових платформ: 1) філософсько-методологічний та культурно-історичний дискурси ресурсології як інноваційної сфери миследіяльності; 2) історія і культура як ресурс суспільствотворення; 3) психодуховні ресурси особи, групи, соціуму; 4) соціокультурні ресурси як чинник особистісного зростання і суспільствотворення; 5) ресурсне практикування у соціогуманітарній сфері сучасного суспільства.
Голова оргкомітету та модератор зустрічі – завідувач кафедри психології та соціальної роботи Андрій Гірняк зазначив різноплановість і масштабність поняття ресурсів та наголосив на важливості внутрішніх психодуховних ресурсів, якими володіє кожен з нас. До таких ресурсів належать: стресостійкість, емпатійність, оптимізм, надія, здатність чинити опір, самоконтроль, знання, цінності, почуття прекрасного, компетентності, досвід, наші вроджені задатки і схильності, креативність, любов, духовність тощо. Зазначені ресурси не безмежні і потрібно вміти вчасно поповнювати їх, певним чином збагачувати та переводити із стану потенційного в актуальний. Довготривала війна приводить до вичерпування психодуховних ресурсів людини, а відповідно до потреби перманентного поновлення їх. Саме психологи і соціальні працівники є тими фахівцями, які здатні не тільки забезпечувати необхідними матеріальними ресурсами життєактивність особистості, а й активізовувати внутрішні ресурси клієнта, навчати як правильно і ефективно ними розпоряджатися.
Пленарне засідання конференції розпочалось із засадничої доповіді очільника наукової школи професора, академіка Академії наук вищої школи України, візитного професора Саскачеванського університету (Канада) Анатолія В. Фурмана на тему: «Мовно-мовленнєві ресурси українськості: суспільна відповідальність усіх за кожного і кожного за всіх». Також цікавими були авторські презентації Беати Кживош-Ринкевич (Польща), Сефа Булута (Туреччина), Олени Суляви (м. Київ, Україна), Джу Цяло (КНР), Наталки Галич (Канада), представників Тернопільської Богословської академії імені патріарха Йосифа Сліпого, а також Володимира Чарторинського (ТОО «Союз Чорнобиль Україна»).
За результатами наукового дискурсу представниками оргкомітету Міжнародної науково-практичної конференції «Психосоціальні ресурси особистісного та соціального розвитку в епоху глобалізації» відібрані кращі вітчизняні та зарубіжні дослідницькі доробки, котрі будуть опубліковані у формі збірника наукових праць. Сподіваємося, що кожен учасник конференції знайшов у ресурсології цікаві для себе аспекти та розкрив актуальні питання динамічного поліпроблемного сьогодення.