Робоча зустріч із керівництвом Тернопільського обласного центру зайнятості
У Західноукраїнському національному університеті за ініціативи координаторів по роботі з випускниками відбулася робоча зустріч адміністрації, професорсько-викладацького колективу, представників приймальної комісії ЗУНУ із керівництвом Тернопільського обласного центру зайнятості (ТОЦЗ).
Проректор з науково-педагогічної роботи Віктор Островерхов зазначив, що між класичним університетом Тернополя та Тернопільським обласним центром зайнятості підписано угоду про співпрацю. Це співробітництво спрямоване на працевлаштування, впровадження та реалізацію спільних проєктів, надання інформаційних послуг щодо попиту на ринку праці та вакантних посад, організацію відповідних заходів.
Директор центру Микола Городецький презентував актуальні можливості Тернопільського обласного центру зайнятості. Начальник управління реалізації програм зайнятості Тернопільського ОЦЗ Наталія Брич презентувала актуальні програми: гранти на навчання, професійну підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації, окремо наголошувалося щодо фінансової підтримки на старт або розвиток підприємства через грантові програми «Власна справа»; гранти для ветеранського бізнесу; гранти для молодих підприємців; компенсацію за працевлаштування внутрішніх переселенців, людей з інвалідністю, молоді, людей передпенсійного віку.
Наталія Брич зазначила: «Гранти на навчання можуть отримати сім категорій працівників чи незайнятих громадян, які мають професійно-технічну освіту або вищу освіту: громадяни віком старше 45 років, які не досягли пенсійного віку, страховий стаж яких становить не менше 15 років; звільнені зі служби в органах внутрішніх справ, органів цивільного захисту, податкової міліції або Державної кримінально-виконавчої служби у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я до досягнення ними пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років; звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку та за умови звернення упродовж трьох років з дня звільнення; внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності відповідної роботи; особи щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення; особи з інвалідністю за відсутності відповідної роботи; особи, які у період воєнного стану в Україні отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій, у разі наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності».
Програма гранту передбачає оплату навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей. Грант видається один раз на відповідний період навчання. Вартість гранту встановлюється в межах вартості навчання і не може перевищувати десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Максимальна вартість оплати здобуття освіти на сьогодні становить 30280 грн. Оплачує грант фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Подати заявку на отримання гранту на навчання можна онлайн.
З початку 2025 року починають діяти зміни в грантовій програмі «Власна справа», що дозволить більшій кількості українців отримати грантову підтримку від держави на започаткування або розвиток бізнесу.
Грантові програми, які запровадив Уряд два з половиною роки тому, є одними з найдієвіших інструментів підтримки малого й середнього бізнесу. Програма «Власна справа» має найбільший попит серед українців.
За грантовою програмою «Власна справа» українці можуть отримати мікрогрант від 50 до 250 тис. грн. Отримати мікрогрант може як чинний підприємець, так і людина без досвіду такої діяльності. Для отримання гранту понад 75 тис. грн обов’язковою умовою надання коштів є створення 1-2 робочих місць залежно від суми гранту. Українці віком до 25 років можуть отримати грант розміром до 150 тис. гривень із зобов’язанням зареєструватись як ФОП, вимога створити робочі місця для них не обов’язкова.
Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, другі з їх подружжя, а також другі з подружжя загиблих захисників можуть отримати гранти від 250 тис. грн до 1 млн грн за умови створення 1-4 робочих місць залежно від суми гранту. При отриманні гранту від 500 тис. грн до 1 млн грн ветеран має бути зареєстрований як ФОП не менше ніж 12 місяців. Окрім того, такий грант надається за умови співфінансування з отримувачем у співвідношенні 70/30 - отримувач гранту має вкласти у свою справу 30% власних коштів, 70% коштів надасть держава у вигляді гранту.
Надані кошти повертаються у вигляді сплати податків та єдиних внесків. Використати їх потрібно до пів року на обладнання, сировину, програмне забезпечення, оренду.
У ході робочої зустрічі було обговорено ряд додаткових питань щодо основної теми зустрічі, на які фахівцями Тернопільського обласного центру зайнятості дано вичерпні відповіді.
Проректор з науково-педагогічної роботи Віктор Островерхов висловив подяку за підтримку та співпрацю директору Тернопільського обласного центру зайнятості Миколі Городецькому, начальнику управління реалізації програм зайнятості Тернопільського ОЦЗ Наталії Брич.
Співпраця із Тернопільським центром зайнятості є багаторічною та продуктивною - це надійна запорука успішного майбутнього студентів та випускників ЗУНУ.