Відділ міжнародних зв’язків інформує!
Міністерство освіти і науки України та Міністерство освіти, науки та спорту Литовської Республіки і Науково-дослідна рада Литви оголошують конкурс спільних українсько-литовських науково-дослідних проєктів для реалізації у 2026-2027 роках.
Тема конкурсу – «Українсько-литовське наукове співробітництво для зміцнення безпеки, стійкості та сприяння інтеграції».
Пріоритетні напрями досліджень
СТІЙКЕ СУСПІЛЬСТВО І ДЕРЖАВА / A RESILIENT SOCIETY AND STATE
Функціонування та спроможність органів державної влади для післявоєнної відбудови та відновлення / Functioning and capacity of public authorities for postwar reconstruction and recovery.
Солідарність і взаємна довіра в суспільстві / Solidarity and mutual trust in society
Культура як чинник стійкості суспільства і держави / Culture as a factor in the resilience of society and the state.
Зміцнення демократичних цінностей та стійкості суспільства до дезінформації та брехні / Strengthening democratic values and society's resilience to disinformation and falsehoods.
Відновлення забрудненого довкілля (ґрунту, біоценозів, лісу, водних ресурсів, повітря) / Remediation of contaminated environment (soil, biocenoses, forest, water resources, air).
Дослідження та розробка методів відновлення економіки, сільського господарства та навколишнього природного середовища після військових конфліктів та техногенних аварій / Investigation and developing of the methods of recovery of the economy, agriculture and environment after military conflicts and technological accidents.
БЕЗПЕКА ЛЮДИНИ / A SAFE PERSON
Ініціативи з безпеки громад: безпека в містах та сільській місцевості, з акцентом на запобіганні злочинності та швидкому реагуванню на надзвичайні ситуації / Community safety initiatives: safety in urban and rural areas, with an emphasis on crime prevention and rapid response to emergencies.
Системи підтримки психічного здоров'я: розробка систем підтримки для людей, які постраждали від конфлікту, включаючи консультування з питань травми та послуги з психічного здоров'я / Mental health support systems: development of support systems for conflict-affected people, including trauma counselling and mental health services.
Інновації в засобах індивідуального захисту (проєктування та виробництво) для цивільного населення в зонах конфліктів / Innovations in personal protective equipment (design and manufacture) for civilians in conflict zones.
Здоров'я — доступ до служб екстреної медичної допомоги; інновації в телемедицині; ініціативи у сфері громадського здоров'я / Health - access to emergency medical services; telemedicine innovations; public health initiatives.
Дослідження та розробка нових освітніх програм з питань оборони, техногенних криз, оцінки ризиків, відновлення довкілля та освіти з питань громадського здоров'я / Investigation and development of the new educational programmes for defence, technocrisis, risk assessment, environmental recovery and public health education).
БЕЗПЕЧНА ІНФРАСТРУКТУРА / SECURE INFRASTRUCTURE
Критично важливі заходи кібербезпеки для критичної інфраструктури, включаючи державні установи та фінансові системи / Critical cybersecurity measures for critical infrastructure, including government institutions and financial systems.
Технології захисту від хімічних, біологічних, радіологічних, ядерних та природних загроз / Technologies to protect against chemical, biological, radiological, nuclear and natural threats.
Технології безпеки кордонів — передові системи спостереження та виявлення / Border security technologies - advanced surveillance and detection systems.
Конкурс відкритий для будь-яких науково-дослідних груп закладів вищої освіти, наукових установ обох країн (далі — ЗВО / НУ).
Подання заявки
Подання документів здійснюється у функціональному модулі Національної електронної науково-інформаційної системи (далі — Система). Документи для участі в Конкурсі подаються в електронній формі з накладеним електронним підписом із використанням можливостей Системи відповідно до положень Порядку роботи Національної електронної науково-інформаційної системи, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08 січня 2024 року № 10, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 березня 2024 року за № 323/41668. Із детальною інформацією щодо подання документів та участі в Конкурсі можна ознайомитися за посиланням: https://nauka.gov.ua/information/ul2024.
Форма заявки заповнюється в Системі послідовно українською та англійською мовами в одному файлі (вимоги до всіх пунктів заявки наводяться у файлі заявки (Додаток 1)).
До заповненої форми заявки потрібно також додати скан-копії оригіналів таких документів у форматі PDF:
Супровідний лист. Вимоги: на бланку установи-заявника, адресований на МОН, текст у довільній формі із зазначенням назви спільного проєкту, пріоритетного напряму, імен та прізвищ українського та литовського наукових керівників, перелік додатків. Обов’язково зазначити, що український науковий керівник працює за основним місцем роботи в ЗВО / НУ-заявника та за останні 12 місяців щонайменше 6 місяців перебував і працював на території України, а також що дослідження з теми проєкту не фінансуються з держбюджету в межах інших конкурсів.
Лист-підтвердження від литовської організації-партнера проєкту. Вимоги: на бланку установи-партнера, адресований на ім’я керівника ЗВО / НУ-заявника, текст у довільній формі із зазначенням назви спільного проєкту, яка має збігатися з назвою проєкту у формі заявки, імен та прізвищ литовського та українського наукових керівників.
Документ про те, що в заявці та додатках до неї немає інформації з обмеженим доступом. Вимоги: у документі має зазначатися, що матеріали проєктної пропозиції не містять інформації з обмеженим доступом, текст у довільній формі.
CV українського та литовського наукових керівників проєкту. Вимоги: CV керівника з України оформлюється двома мовами – українською та англійською, CV керівника з Литви – достатньо лише англійською мовою.
Довідка про перетин кордону науковим керівником.
Форма «Етичні питання, пов'язані з діяльністю проєкту».
Кінцевий строк подання – 12 травня 2025 (до 17:00).
Учасник конкурсу, визнаний переможцем за результатами конкурсу, під час підписання договору на виконання НДР зобов’язаний подати до МОН оригінали документів у паперовій формі.
Організатори розглядатимуть тільки ті заявки, що оформлені відповідно до зазначених вимог та були надіслані вчасно.
Етапи відбору:
перевірка документів на відповідність формальним вимогам конкурсу;
передача заявок на наукову експертизу;
проведення наукових експертиз паралельно в обох країнах;
ранжування переліку проєктів за результатами наукових експертиз обох сторін;
відбір та затвердження науково-дослідних проєктів для фінансування на засіданні двосторонньої українсько-литовської Комісії зі співробітництва у сфері науки та технологій;
розміщення інформації про переможців конкурсу на сайті МОН.
Основні критерії відбору:
оригінальність і новизна ідеї, відповідність пріоритетним напрямам конкурсу;
актуальність ідеї та її потенційний внесок у розвиток наукового напряму (галузей). Раціональність цілей, методів і плану роботи, а також обґрунтованість прогнозування та управління потенційними ризиками;
необхідність спільної співпраці і адекватне доповнення партнерами один одного;
передача досвіду литовських партнерів українським партнерам;
передача досвіду українських партнерів литовським партнерам;
участь у проєкті аспірантів та молодих учених;
актуальність очікуваних результатів проєкту, їх публічність та поширення;
компетентність наукових керівників щодо реалізації проєкту;
якість наукової інфраструктури (об'єктів), що беруть участь у проєкті.
Інтелектуальна власність
Науковці з українського боку, зокрема керівники проєктів, мають вжити усіх необхідних заходів для захисту науково-технічних та промислових цінностей, які їм належать, а також прав інтелектуальної власності. Головна увага приділятиметься тому, щоб у межах співробітництва не відбулося незапланованої передачі українських технологій іншим країнам.
Фінансування
Проєктна пропозиція має бути розрахована на 2 роки, починаючи з 2026 року. Фінансування виділяється на кожен рік окремо. Із виконавцями укладають відповідні договори та щороку додаткові угоди на виконання проєктів. Рішення про продовження фінансування наступного року приймається після розгляду звіту за попередній рік роботи.
Міністерство фінансує витрати українських науковців під час візиту до Литовської Республіки, а саме: витрати на проїзд, проживання, добові, візу за необхідності та медичне страхування (сума добових витрат та гранична сума витрат на найм житлового приміщення за добу розраховуються відповідно до Постанови КМУ від 02.02.2011 № 98).
Фінансова підтримка МОН включає також заробітну плату українських учасників науково-дослідного проєкту. Крім того, договором на виконання (передачу) науково-дослідних робіт між МОН та установою-виконавцем проєкту передбачаються статті витрат на закупку матеріалів та на накладні витрати для підтримки організації, де виконується науково-дослідний проєкт.
Візити литовських колег забезпечуються за рахунок литовської сторони.
Додаткова інформація
Інформація про переможців конкурсу буде оприлюднена на сайті Міністерства освіти і науки України у розділі «Наука» → «Європейська та Євроатлантична інтеграція» → «Двосторонні наукові конкурси» → «Результати конкурсів».
Лише переможці конкурсу будуть поінформовані електронним листом за вказаною у заявці електронною поштою для подальших кроків.
В публікаціях та іншій науково-технічній продукції, що будуть стосуватися проєкту обов’язково зазначати, що проєкт фінансується Міністерством освіти і науки України із зазначенням відповідного номеру.
Контакти
З української сторони:
Міністерство освіти і науки України
директорат розвитку науки
відділ міжнародного наукового співробітництва
Лашкова Оксана Василівна
Тел. (+38044) 287 82 76
Електронна пошта: oksana.lashkova@mon.gov.ua
Остапенко Андрій Дмитрович
Тел. (+38 044) 287 82 15
Електронна пошта: andrii.ostapenko@mon.gov.ua
З литовської сторони:
Ministry of Education, Science and Sport of the Republic of Lithuania,
Vaida Peciukonienė (Ms)
Phone: +370 694 56 932
Email address: Vaida.Peciukoniene@smsm.lt
Research Council of Lithuania
Dr. Saulius Marcinkonis
Tel. +370 676 17 256
E-mail: saulius.marcinkonis@lmt.lt