Не навчанням єдиним: культурно-масова і спортивна робота у ТФЕІ
Дата: 11-10-2016, 16:25 | Автор: Директор Музею історії ТНЕУ


Відвідували студенти заняття в Університеті громадських професій, організованому на початку 1971–1972 н. р. на базі однойменного факультету. Було обрано раду університету з 7 осіб і заступників деканів, якими стали студенти з числа активістів та умілих організаторів. На трьох факультетах університету — підготовки молодого лектора, журналіста, спортивного судді та інструктора — в 1971 р. навчалися 170 юнаків і дівчат.
На факультеті підготовки молодого лектора було створено два відділення: економістів і міжнародників, якими керували доценти В. М. Галін і М. В. Гаглазов. З великим інтересом слухали майбутні лектори диктора республіканського радіо П. Т. Бойка, який розповідав про культуру мови, та доцента Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка В. С. Прожогіна, що виступив з бесідою «Лектор на трибуні».
Ширшими
стали обрії і факультету журналістики. Окрім 35 студентів ТФЕІ, в наш освітній
заклад приходили слухати лекції ще 65 редакторів, членів редколегій вузівських
стінгазет, організацій та підприємств обласного центру. Перед майбутніми
журналістами виступили д-р філ. наук, проф. О. К. Бабишкін і В. Й. Здоровега з
Київського та Львівського державних університетів, редактор обласної газети
«Вільне життя» М. П. Костенко. 30 юнаків та дівчат готувалися стати суддями й інструкторами
зі спорту. Загалом лише за перших 10 років Університет громадських професій
закінчили близько 2 тис. студентів.


У 1984 році розпочала свою діяльність бібліотека іноземної літератури ТФЕІ. Її базою стали видання, подаровані іноземними науковцями — лекторами ТФЕІ. Основу бібліотеки заклав професор Північно-Іллінойського університету США Ярослав Комаринський. Туди увійшли також іменні фонди професорів Утрехтської школи економіки і менеджменту (Нідерланди) Л. Ханненберга та Я. ван дер Клоостера, професора Хоббса (США), професора І. Геблера (ФРН) та А. Марчева з Болгарії.
Вагомих успіхів ТФЕІ досягнув у розвитку художньої самодіяльності. Працював студентський профспілковий клуб, при якому функціонували гуртки художньої самодіяльності: хоровий, танцювальний, духовий, вокально-інструментальний, ансамбль бандуристок, вокальний ансамбль дівчат та ін. Було започатковано й викладацьку художню самодіяльність; створено належну матеріально-технічну базу. Учасників забезпечили костюмами, взуттям, музичними інструментами, приміщеннями для проведення репетицій.
Такий підхід був доволі результативним. Якщо у 1971 р. у гуртках художньої самодіяльності налічувалось 200 осіб, було організовано 26 концертів, то у 1980 р. 420 учасників художньої самодіяльності виступили перед публікою з 150 концертами. Понад 100 виїздів агіткультбригади з шефськими концертами в колгоспи і радгоспи області було здійснено в 1986–1987 н. р. Тоді ж на міському огляді-конкурсі 12 колективів художньої самодіяльності ТФЕІ були відзначені дипломами І і ІІ ступенів.

Не раз перемагали на різноманітних оглядах і конкурсах естрадний оркестр, хор, вокально-інструментальний ансамбль «Сучасник». Останній, до речі, в 1977 р. єдиним із вишівських колективів міста брав участь у підсумковому фестивалі художньої самодіяльності внз України в м. Києві. Вдалими були виступи й інститутської команди КВК, яку, зокрема, готували завідувач підготовчого відділення Б. М. Богатирьов та викладач кафедри політекономії П. Д. Федик. Команді, як і активним учасникам художньої самодіяльності, керівництво ТФЕІ не раз оголошувало подяки, її нагороджували грамотами і грошовими преміями.

У 1971 р. уперше наш навчальний заклад взяв участь у спартакіаді Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти України. Чемпіоном спартакіади з веслування на байдарках і каное став Е. Макаров, вигравши на двох дистанціях — на 500 та 1000 м. Третім призером з греко-римської боротьби у важкій ваговій категорії став В. Краковський. У 1978 р. ТФЕІ уперше за свою історію став призером спартакіади Мінвузу в загальнокомандному заліку, завоювавши третє місце. У 1987 р. наші спортсмени стали призерами спартакіад із велоспорту, веслування на байдарках, баскетболу, хокею на траві. У 1987 р. та у 1989 р. внз ставав бронзовим призером зимової спартакіади Мінвузу України в загальнокомандному заліку. Відомими всій Україні були імена таких наших кращих спортсменів: І. Грищенко — майстер спорту, чемпіонка Радянського Союзу з бігу на дистанції 110 м з перешкодами; Н. Підіпригора — майстер спорту СРСР, чемпіонка України з біатлону; В. Щур — майстер спорту, призер першості Радянського Союзу, чемпіон України з біатлону; Г. Глазунова — чемпіонка України з легкоатлетичного багатоборства; З. Кульчицький — майстер спорту, рекордсмен України з гирьового спорту; А. Поцілуйко — майстер спорту, чемпіон України серед студентів із плавання; І. Хвуст — майстер спорту, чемпіон України серед студентів із важкої атлетики; П. Солонець — чемпіон України з класичної боротьби серед молоді; В. Бортник — майстер спорту, чемпіон зимової спартакіади Мінвузу України у командній гонці з біатлону; М. Васильків — срібний призер Всесоюзних літніх студентських ігор в командному заліку, переможець чемпіонату Всесоюзної центральної ради профспілок та срібний призер чемпіонату Укрради ДСТ «Буревісник» зі спортивної гімнастики; В. Краковський — бронзовий призер Республіканської студентської спартакіади з класичної боротьби; призери Всесоюзних літніх студентських ігор Ю. Ратушняк і В. Дембіцький — з веслування на байдарках, І. Бодасюк — з класичної боротьби; призери Укрради ДСТ «Буревісник» майстер спорту В. Стрига — з велоспорту та І. Ленько — з біатлону; М. Довбенко, який виконав норматив майстра спорту зі спортивного веслування.
У різний час членами збірних команд СРСР і УРСР були майстри спорту О. Бєляєв, який брав участь у міжнародних змаганнях з біатлону у НДР, де команда СРСР посіла перше командне місце, Н. Підіпригора, В. Щур (біатлон), І. Грищенко (легка атлетика), О. Дремух (велоспорт), Г. Глазунова (легкоатлетичне багатоборство). За юнацьку збірну СРСР з футболу грав І. Козуб. У складі збірної команди Укрради ДСТ «Буревісник» були кандидати у майстри спорту В. Шкарупа й І. Комарчук (біатлон). Спортсмени-легкоатлети І. Юрчак і Л. Козицька у складі збірної Тернопільської області виступали на Міжнародному легкоатлетичному турнірі «Слівен-86» у Болгарії.
Певних успіхів досягли команди ТФЕІ з ігрових видів спорту. Так, збірна ТФЕІ з хокею у 1972 р. стала переможцем обласних змагань серед команд колективів фізкультури; у 1974 р. — бронзовим призером першості ДСТ «Буревісник»; у 1979 р. — бронзовим призером на зимовій спартакіаді Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти України. З 19 по 24 лютого 1973 р. у Дніпродзержинську проходив чемпіонат України з хокею серед студентів. Команда Тернопільської області, укомплектована студентами ТФЕІ, зайняла третє місце.
У 1985 р. було організовано жіночу команду з хокею на траві, яка за короткий проміжок часу увійшла до групи лідерів студентського спорту. У 1986–1987 н. р. вона вийшла у півфінал чемпіонату України, а у 1988 р. стала чемпіоном спартакіади Міністерства освіти та призером ДСТ «Буревісник».
Високими спортивними досягненнями відзначилась жіноча збірна команда з гандболу «Економіст». У 1974 р. вона посіла третє місце, у 1975– 1979 рр. — друге в чемпіонаті ДСТ «Буревісник», завоювала срібні медалі в 1975, 1978 і 1979 р., бронзові — у 1977 р. на спартакіаді внз Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР, здобувши право виступати в чемпіонаті СРСР першої ліги класу «А».

Вагомими були успіхи організованої в середині 1980-х рр. жіночої команди з велоспорту, яку тренував П. В. Левенець. У 1986 р. команда в складі майстрів спорту В. Стриги, Н. Пахарчук, а також О. Дремух, Р. Стап’як, І. Куцан, стала чемпіоном Укрради ДСТ «Буревісник» у загальнокомандній гонці на дистанції 25 км; в особистому заліку перемогли О. Дремух та І. Куцан. У 1987 р. на чемпіонаті України срібним призером у груповій гонці на 30 км стала О. Дремух, виконавши норматив майстра спорту, бронзовим призером в командній гонці на 50 км була — Н. Пахарчук. У 1988 р. команда перемогла в чемпіонаті спартакіади Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР, а у 1989 р. стала бронзовим призером чемпіонату України.

За високі досягнення у спортивно-масовій роботі ТФЕІ неодноразово відзначався пам’ятними призами і дипломами Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР, Центрального комітету галузевої профспілки, Центральної ради ДСТ «Буревісник», Тернопільської міської ради.