» » У 1972 році створено кафедру політології та філософії ЗУНУ

У 1972 році створено кафедру політології та філософії ЗУНУ

Дата: 1-08-2023, 15:33 | Автор: Відділ інформації та зв'язків з громадськістю

1 серпня 1972 року було створено кафедру політології  та філософії ЗУНУ.

Кафедра політології  та філософії – одна з найдавніших у нашому університеті. Її витоки сягають 1970-х років, коли вся система освіти була просякнута ідеологічними нашаруваннями та штампами, а це у свою чергу отримувало відображення у переліку та змісті дисциплін, які викладалися.

Так, ще до створення кафедри поруч із філософією, етикою та естетикою був обов’язково присутній науковий комунізм, які викладали доценти О. І. Краплик та старший викладач В. М. Піча. Власне, останній і очолив створену 1 серпня 1972 р., у результаті поділу кафедри марксизму-ленінізму, кафедру філософії і наукового комунізму. На кафедрі філософії і наукового комунізму до початку 90-хрр. минулого століття працювали доценти Р. Т. Гром’як, О. І. Краглик, А. І. Комарова, асистенти І. С. Старовойт, В. М. Горан, М. С. Бойко, З. С. Сокол, В. А. Кулик. Згодом кафедру поповнили доценти В. М. Ніконенко, В. П. Сірий, Б. А. Куликівський, Є. М. Акішин, О. О. Дукачов, Я. М. Сухий, Л. І. Чернецька, Н. М. Юрчак, О. М. Рудакевич, І. С.Дмитрів, Л. П. Мокряк, Г. О. Орендарчук, Т. О. Сілаєва, старші викладачі І. П. Карпенко, В. А. Бахтін, І. М. Пеляк, Д. І. Шеремета, В. Я. Томахів.

Зовсім інші перспективи і можливості відкрилися перед кафедрою після  проголошення незалежності України. З 1991 р.  відбулося ряд трансформацій кафедри. Так, у 1994 р. унаслідок об’єднання кафедр філософії та політичної історії була створена кафедра філософії та історії. У 2004 р. кафедру було поділено на кафедри філософії та кафедру політології. У серпні 2006 р. кафедра політології була приєднана до кафедри філософії, а згодом, у 2007 р. знову розділено та ще раз об’єднано.

Від часу створення кафедри її завідувачами були: доц. В. М. Піча (1972–1979 рр.),  доц.  А.  І.  Комарова (1979–1987рр.), проф. А. І. Черній (1988–1990 рр.), доц. І.  С. Старовойт (1990–1991 рр.), доц.  А.  Г. Камінський (1991–1992 рр.), проф.  М.  М.  Стрішенець (1994–2007 рр.),  доц.  Н. В. Гнасевич (2004–2007 рр.). З квітня 2007 р. естафету керівництва кафедрою перейняла доктор філос. наук,  проф.  Тетяна Вікторівна Чолач-Гончарук. На кафедрі працюють  доктор політ. наук, проф. О.  М. Рудакевич, доктор політ. наук, проф. М.В. Лазарович, канд. філос. наук, доцент Н. В. Гнасевич, канд. істор. наук,  доц.  М.  І.  Гурик, канд. політ. наук, доц. В. Я. Томахів, канд. істор. наук, доцент Р. Ю. Чигур, викладач Н. В. Джугла, старший лаборант С. М. Римар.

Викладачі кафедри підготували для студентів ряд навчальних посібників із грифом МОН України, чимало навчально-методичних матеріалів. Серед авторів посібників: Т. В. Чолач-Гончарук, Н. В. Джугла, Л. П. Мокряк, І.С. Дмитрів, М. І. Гурик, В. Я. Томахів, М. Л. Шумка, Н. В. Гнасевич.

За роки існування суверенної України викладачі кафедри захистили 3 докторські і 9 кандидатських дисертацій. Їхні наукові здобутки знайшли своє відображення у десятках статей, опублікованих у фахових виданнях з філософії, історії та політології, а також монографічних виданнях А.І. Комарової, Т. В. Чолач-Гончарук, Л. П. Мокряка, О. М. Рудакевича, М. В. Лазаровича.

З 2013 р. кафедра видає збірник наукових праць викладачів кафедри та студентів університету «Світоглядні та соціокультурні засади формування модерної української нації». Щороку до Всесвітнього дня філософії, який відзначається у листопаді, кафедра проводить масові заходи з метою пропаганди серед студентів любові до мудрості, філософського осмислення української історії та реалій сучасного життя. Колектив кафедри регулярно проводить конференції, круглі столи, наукові семінари, воркшопи.

Під керівництвом професорів і доцентів кафедри студенти беруть активну участь у науково-практичних конференціях, конкурсах та олімпіадах.

Викладачі та аспіранти кафедри – активні учасники центру політологічних студій – структурного підрозділу ЗУНУ, який досліджує  актуальні політичниі процеси, що відбуваються в Тернопільській області, Україні та світі. Його очолює доктор політ. наук, проф. О.  М. Рудакевич.

При кафедрі діє електронна бібліотека першоджерел, яка містить найвагоміші видання світової філософської та політологічної класики.

Викладачі кафедри беруть активну участь у громадсько-політичному житті м.Тернопіль  та області, були активними учасниками Помаранчевої революції та Революції гідності, а професор Микола Лазарович – ветеран російсько-української війни.

Вони запрошуються для участі у тематичних програмах на обласному радіо та телебаченні, організовують студентські дебати та інші інтерактивні форми роботи зі студентською молоддю.

Зараз кафедра політології  та філософії – невід’ємна частина дружньої сім’ї класичного університету Тернополя, науково-педагогічний колектив якої робить вагомий внесок у підготовку кваліфікованих спеціалістів та патріотів своєї країни.