Русенко Ярослав Григорович
Науковий ступінь: кандидат ветеринарних наук
Вчене звання: доцент
Контакти:
Адреса: майдан Перемоги, корпус №2(третій поверх), м.Тернопіль
Кабінет: 2426
Телефон: моб. (097)907-49-71
E-mail: y.rysenko@wunu.edu.ua
Мачула Леся Омелянівна
Штаб цивільного захисту ЗУНУ
На даний час ризик виникнення надзвичайних ситуацій на території України є високим. Щорічно виникає більше тисячі надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, внаслідок яких гине значна кількість людей, а матеріальні збитки сягають кілька мільярдів гривень.
Статистика свідчить про те, що рівень смертності та травматизму в Україні набагато перевищує аналогічні показники розвинутих країн світу. За темпами вмирання людей Україна входить до першої десятки країн світу. А дитяча смертність є найвищою в Європі.
У своїй доповіді “Стратегія 2020” президент України П.О. Порошенко назвав сталий розвиток і безпеку держави, бізнесу та громадян серед пріоритетних завдань, які стоять перед нашим суспільством. Особливо гостро це відчувається в час, коли держава змушена вирішувати питання своєї цілісності та збереження суверенітету.
З прийняттям Верховною Радою України Кодексу цивільного захисту України в 2013 році в університеті реалізовуються державні вимоги щодо забезпечення належного стану цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
Керівник цивільного захисту університету, ректор, професор А.І.Крисоватий , начальник штабу цивільного захисту, доцент М.І.Шинкарик особливу увагу звертають на основні заходи у сфері цивільного захисту, а саме:
- оповіщення і інформування;
- евакуаційні заходи;
- психологічний захист;
- радіаційний та хімічний захист;
- підтримання у належному стані захисних споруд, готовності їх використання за призначенням;
- навчання керівного складу, учасників навчально-виховного процесу і працівників основам захисту від дій в умовах загрози, виникнення можливих НС.
В університеті підготовлені Плани реагування на надзвичайні ситуації, схеми управління і зв’язку, оповіщення і взаємодії, обладнано інформаційно-довідкові куточки з питань цивільного захисту та план-схеми евакуації, визначено порядок розміщення студентів у підвальних і напівпідвальних (цокольних) приміщеннях гуртожитків та навчальних корпусів при необхідності у випадку виникнення надзвичайних ситуацій. Накопичено мінімальний запас засобів індивідуального захисту учасників навчально-виховного процесу.
Керівниками ЗУНУ з питань цивільного захисту, безпеки життєдіяльності прийнято та приймаються накази, розпорядження, плани, які регулюють діяльність у сфері запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій, щорічно організовуються науково-методичні заняття, об’єктові тренування. Нагромаджується значний досвід у проведенні заходів з попередження НС та ліквідації їх наслідків. Під час тренувань керівного складу в університеті з участю студентів формують знання, уміння та навички щодо забезпечення необхідного рівня безпеки життєдіяльності як з особистої безпеки, так із безпеки тих, хто їх оточує.
Мета тренувань з цивільного захисту – формування свідомого і відповідального ставлення до питань особистої безпеки, вміння розпізнавати й оцінювати потенційні небезпеки, визначати шляхи надійного захисту від них, уміти в разі потреби надати допомогу собі та оточуючим, а також оперативно ліквідовувати наслідки прояву небезпеки.
Західноукраїнський національний університет належить до державних закладів вищої освіти вищих IV рівня акредитації. Відповідно до зведеного переліку закладів вищої освіти Міністерства освіти і науки України йому присвоєна друга категорія з цивільного захисту.
Підготовка цивільного захисту в підрозділах університету ведеться згідно з Положенням про функціональну підсистему навчання учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях єдиної державної системи цивільного захисту (НС ЄДС ЦЗ), затвердженої наказом МОН України 14 грудня 2016 року №1400 і спрямовується на забезпечення готовності до проведення ефективних заходів щодо захисту учасників навчально-виховного процесу при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, організованого переведення системи ЦЗ з мирного на особливий період.
Управління діями сил ЦЗ університету здійснюється з пункту управління керівника ЦЗ за допомогою телефонного, мобільного зв’язку, електронної пошти, посильних.
Оповіщення учасників навчально-виховного процесу (в разі потреби) здійснюється шляхом подачі сигналу “Увага всім” (включенням електросирени, що знаходиться на території університету (гуртожиток №4) і передачі мовного повідомлення за допомогою системи оповіщення “Велез”, 10 гучномовців, які знаходяться на робочих місцях чергових корпусів, гуртожитків.
Оповіщення про можливість виникнення НС з централізованої територіальної системи оповіщення при звучанні сирен “Увага всім” м. Тернополя приймаються черговими (службою охорони) навчальних корпусів, гуртожитків за допомогою радіотранзисторних приймачів на хвилі 87,7.
Для здійснення заходів цивільного захисту в університеті та для ведення розвідки, рятувальних і інших невідкладних робіт у випадку виникнення НС наказом №734 від 22.10.2018 року “Про організацію і ведення цивільного захисту об’єкту”:
- призначено 3 заступники керівника ЦЗ;
- створено штаб ЦЗ у складі 5 чоловік (на випадок виникнення НС);
- створено комісію з питань НС та ліквідації наслідків НС – 22 чоловік;
- створено евакуаційну комісію із групами оповіщення і зв’язку, обліку і реєстрації, збору і відправлення евакуйованих, супроводження евакуйованих, забезпечення зустрічі та розміщення евакуйованих – всього 36 чоловік;
- призначено деканів, директорів інститутів – керівниками цивільного захисту об’єктів діяльності;
- створено 8 об’єктових формувань цивільного захисту, а саме: група охорони громадського порядку – 17 чол., аварійно-технічна ланка – 11 чол., ланка пожежогасіння – 4 чол., ланка зв’язку –5 чоловік, пост радіаційного і хімічного спостереження – 3 чол., ланка з обслуговування сховища – 3 чол., пункт видачі засобів індивідуального захисту – 24 чол., санітарна дружина – 22 чол..
Додатково, силами ЦЗ для деканатів та інститутів університету створено:
- ланки пожежогасіння по 4 чол.,
- пости зв’язку по 3 чол.;
- санітарні пости по 4 чол.;
- ланка з обслуговування найпростіших укрить, аварійно-технічний пост по 2 чол.
З метою практичної підготовки працівників університету, зокрема керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією та здійсненням заходів з цивільного захисту і для визначення в цілому готовності університету до реалізації плану реагування на НС 25 жовтня 2018 року під керівництвом першого проректора (керівника штабу ЦЗ) проведено комплексне об’єктове тренування (КОТ) на об’єкті університету – гуртожитку №5. Комплексне об’єктове тренування з керівним складом та формуваннями університету організовано на тему: ”Дії посадових осіб, органів управління та сил ЦЗ у випадку виникнення НС техногенного характеру – пожежі в навчальних корпусах, гуртожитках”. Заздалегідь перед комплексним об’єктовим тренуванням деканами факультетів, директорами інститутів (керівниками ЦЗ об’єктів навчання) проведено з працівниками та студентами заняття з питань ЦЗ, а саме правил поведінки та дії у випадку виникнення пожежі.
Комплексне об’єктове тренування проводилося з участю спостерігачів від ДСНС в Тернопільській області.
За результатами проведення комплексного об’єктового тренування ЗУНУ згідно з розширеним засіданням штабу ЦЗ вирішено:
- проведення тренування – евакуація студентів з дев’яти поверхового гуртожитку здійснена вчасно і організовано;
- підготовчий період до тренування та вся документальна база підготовлені добре;
- сценарій КОТ відпрацьовано;
- матеріальна база (система оповіщення “Велез”, гідранти, електроустановки, пожежна сигналізація) підготовлені. У наявності достатня кількість заряджених вогнегасників.
В цілому Західноукраїнський національний університет готовий до захисту учасників навчально-виховного процесу і майна у випадку виникнення надзвичайної ситуації – пожежі на об’єктах університету.
Відповідно до наказу №38 ”Про підсумки роботи за 2018 рік та основні завдання ЦЗ на 2019 рік”, розпорядження №26 від 20 березня 2019 року проведено навчально-методичні збори. Темою зборів було ознайомлення з планом дій органів управління та сил цивільного захисту ТНЕУ при переході з мирного на особливий (воєнний) стан.
Керівник зборів – перший проректор М.І.Шинкарик нагадав, що згідно з наказом №38 від 31 січня 2019 р. п.2.3 посадовим особам, керівникам структурних підрозділів, фахівцям їх обов’язки у сфері цивільного захисту є обов’язковою складовою службової діяльності.
Доведено до відома керівному складу ЗУНУ їх обов’язки згідно з планом дій органів та сил ЦЗ ЗУНУ при переході з мирного на воєнний (особливий) стан. Даний план дій органів управління і сил ЦЗ ЗУНУ та список членів евакокомісії ЗУНУ подається нижче.
Документи
Документація Штабу цивільного захисту Західноукраїнського національного університету
Наказ про результати підготовки цивільного захисту
Розпорядження щодо виконання вимог цивільного захисту